Video 1 - textový přepis

Ahoj, tady je Radek, vítám vás v kurzu Uzdravte se jídlem.
Rád bych se s vámi podělil o svůj příběh a poslal dál informace, které mi pomohly a zásadně změnily život. 
Než začneme, chci se vás na něco zeptat…
Nebylo by hezké, zbavit se nadobro nějaké nepříjemné zátěže, která trápí vás nebo někoho z vašich blízkých? Nebylo by příjemné zbavit se bolestí a zase se těšit z pohybu? A co takhle zbavit se všech prášků, nemuset trávit čas v čekárnách a ordinacích? Nebylo by krásné, kdyby se vaše tělo vyčistilo, znovu nabylo energii a stalo se zase odolnějším? No jistě, že by to bylo super… to je jasná věc.
Dnes vám mohu s klidem říct, že toho všeho se dá dosáhnout… A dá se toho navíc dosáhnout způsobem, který se vám bude asi moc líbit. Začnete si při tom totiž velice pochutnávat. Začnete doslova mlsat 🙂 Zní to lákavě? Řeknu vám teď, jak to bylo se mnou a prozradím vám, co vlastně znamená zkratka SCD.
Asi před 25 lety mi byla diagnostikována ulcerózní kolitida. Jde o postižení tlustého střeva. Projevuje se zánětem, průjmy, v horších fázích i krvácením, bolestmi, někdo se dokonce sotva hne ze záchodu. K tomu se přidala ještě další diagnóza, divertikulóza. To jsou pro změnu tzv. výchlipky, jako by malé váčky směrem ven ze střeva, ve kterých se při nevhodném jídle může něco zachytit a vyvolat další bolestivý zánět. Tyto potíže mohly být i důsledkem mých dřívějších psychických problémů, panických atak, kterými jsem trpěl, zase asi v důsledku častých srdečních arytmií. Dlužno dodat, že můj životní styl nestál za nic a ani jsem mu nevěnoval pozornost. Kolitida se ale se svými projevy už nedala ignorovat, a tak jsem se tedy začal léčit. Začal jsem docházet na velmi zajímavé vyšetření - kolonoskopii… Často jsem si opravdu užil… A začal jsem samozřejmě brát léky na nemoc, která jak mi bylo řečeno je nevyléčitelná, ale když budu hezky pravidelně brát prášky, dá se s tím prý nějak existovat… 

Žil jsem jako většina lidí ve víře v autority, tedy i bílé pláště. Vzal jsem to tak, že mám prostě větší smůlu, než někdo jiný a začal ty pilulky polykat. Jenže… Většina prášků funguje dočasně, tělo si vytvoří rezistenci, nemluvě o nežádoucích účincích, takže relapsy, tedy zhoršování stavu, se postupem času objevují častěji. Tady musím udělat důležitou vsuvku… Zánět sám o sobě není nemoc, jak se nás o tom snaží přesvědčit alopatická medicína. Zánět je mechanizmus našeho těla, pomocí kterého naopak opravuje poškození, která vytvoříme naším nevědomým životním stylem. Drtivá většina z vás bude mít například zkušenost se zadřenou třískou, která se nepodaří zcela odstranit. Co se pak stane? Začne zánět a trvá dokud cizí těleso jak se říká „nevyhnisá”. Potom se rána zahojí a to je vše. Podobným způsobem se to odehrává v celém těle. Někdy o zánětu ani nevíme, ale dost často bývá tento stav nepříjemný a bolestivý, a my předem patřičně naprogramováni letíme pro nějaké léky. Ty ale bohužel neřeší náš problém, pouze potlačí nebo přeruší probíhající zánět. Ale my jsme spokojeni, nic se sice nevyřešilo, ale už to nebolí. Naše tělo má ale zřejmě tendenci svou práci dokončovat, takže ve chvíli, kdy léky přestanou působit, případně se začneme chovat nějak rozumněji, například kvalitněji vyživovat, naše tělo získá zase nějakou energetickou rezervu a vrhne se do pokračování oprav, tam kde skončilo. A hádejte co… My zase letíme pro „záchranu” v podobě chemie, a tak pořád dokola a říkáme tomu zánět chronický… Mudrc je spokojen, další kamínek do mozaiky pravidelného příjmu zapadl na své místo. Pojištěno formulkou o nevyléčitelnosti. Celé věci samozřejmě napomáhají i promyšleně šířené vědecké pravdy, díky kterým má většina z nás v případě zánětu, cholesterolu nebo třeba bakterií tendenci, přeneseně řečeno, považovat hasiče za žháře, neboť jsou vždy tam, kde hoří. Tolik vsuvka, pokračujeme v mém příběhu.

Po několika letech jeden z mých ošetřujících lékařů dostal super nápad, že mi nasadí kortikoidy, i když v té chvíli byl celkem klid a nebyl k tomu žádný vážný důvod. Začal jsem je ale brát, protože jsem v té době ještě neznal všechna rizika a měl jsem pořád ještě důvěru. Možná někteří z vás už vědí, co kortikoidy umí. Následoval u mě stav, kdy jsem zadržoval vodu, přibral na 100 kilo, ztratil absolutně kondici a začaly mi šílené bolesti kloubů… Prostě byl jsem na odpis. Život byl těžší a těžší a já začal uvažovat o tom, jestli ti mudrci opravdu znají nějaké tajemství… Když už jsem to nemohl dál snášet, přešel jsem k jinému lékaři a vynutil si ukončení léčby kortikoidy. Dostal jsem pro změnu imunosupresiva. Zase jsem se vezl na vlně lepšího a horšího stavu a zase se sinusoida této vlny začala prohlubovat.
Musím říct, že v té době jsem ještě pořád svému novému lékaři důvěřoval. Dokonce jsem od něj nakupoval některé poslední výstřelky pro léčbu mých problémů. Bohužel se vždy ukázalo, že nejsou k ničemu, neboť stále jen maskovaly projevy a nic neřešily. Docházel jsem tedy pravidelně na má oblíbená kolonoskopická vyšetření a dál polykal v té době už kolem 15 prášků denně.
Na jaře roku 2012 se můj stav v relapsu dostal do větší krize a svého lékaře jsem navštívil během jednoho měsíce několikrát. Protože jsem odmítal léčbu kortikoidy, neměl pro mě žádnou jinou radu, než zvýšit dávkování léků a vyčkat na objednané vyšetření. Nezbylo nic jiného. A teď se dostáváme k bodu zlomu.
Večer před zmíněným vyšetřením jsem dostal zprávu a neodkladné pracovní schůzce. Hned brzy ráno jsem tedy volal setře do ordinace, abych oznámil, že se nemůžu zúčastnit mé oblíbené kratochvíle - kolonoskopie. Sestra na telefonu mi to začala vyčítat, a řekla mi, že zaplatím pokutu. Omluvil jsem se a slíbil, že zaplatím. Na to jsem dostal další kartáč. Znovu jsem se omluvil. Když peskování pokračovalo, zeptal jsem se jí, kde je problém, když už jsem se několikrát omluvil a slíbil uhradit pokutu. Práskla telefonem. Ten den po obědě mi zavolal sám pan doktor a sdělil mi, že za svoji drzost na sestřičku zaplatím pětinásobek pokuty, za nevyužité vyšetření. A že si nevážím jejich práce. Dozvěděl jsem se, že nemám úctu k ostatním pacientům, kteří sedí v čekárně, bolí je břicho a bojí se. Tak…
Kdo mě zná, ví, že bych neuměl být drzý na sestřičku ani v telefonu. Dnes už taky vím, že se pacienti bojí zbytečně, že je zbytečně bolí břicho, že je to jen kvůli tomu, aby pan doktor dostal peníze od pojišťovny za provedená vyšetření a předepsanou chemii, která je stejně nespasí. Ale i tenkrát, když jsem to ještě vše neznal, dost mě to naštvalo… Já říkám, že v té chvíli došlo k „nasrání hlavního hrdiny”. Řekl jsem panu doktorovi, že nezaplatím nic, a že už mě ani nikdy neuvidí. A tak se stalo.
Jenže co teď? No, máme přece internet, nikdy v historii nebylo snazší získat nějaké informace, a tak jsem sedl a začal hledat, jestli není nějaká jiná cesta. Ne, že bych nehledal už dřív a dlouho, ale můj motiv byl asi ještě slabý a výsledky všelijakých mých pokusů tomu odpovídaly…
Tentokrát jsem ale asi hledal usilovněji, nebo mi pomohl vztek, což je taky motiv, nebo jsem už byl prostě připraven na změnu, já nevím… Každopádně výsledkem byla stránka Ellaine Gottschall - Breaking The Vicious Cycle - Prolomení bludného kruhu.
Byla to stránka dámy, která chtěla uzdravit svou osmiletou dceru ze stejné zátěže, jako jsem měl já sám. Protože byla hodně vytrvalá, vystřídala 16 lékařů, ale bez jakéhokoli úspěchu. Jen samé zkoušení dalších léků a dávkování… Teprve až 17. doktor jí hned na začátku návštěvy položil zásadní otázku: „Co tomu dítěti dáváte jíst”? Jmenoval se Sydney Valentine Haas.
Ano byl jediný ze všech lékařů, kterého to zajímalo… Haasovi bylo v době, kdy se potkal s Ellaine už asi 94 let. Celý svůj aktivní život zasvětil zkoumání výživy a reakcím lidského těla na ni. Výsledky jeho výzkumů ale byly odborníky spíše ignorovány. Asi proto, že v případě masovějšího rozšíření, by se mohli lidé začít uzdravovat, namísto nekončícího léčení. Doktor Haas zjistil, že lidské tělo je schopno úplně bezezbytku trávit pouze jednoduché sacharidy. Dvojité a složené nestráví úplně a zbytky potravy tak zůstávají nezpracované ve střevech.
Aby se tyto zbytky mohly rozložit a uplatnit při vyživování, tělo spustí náhradní řešení. Začne zvýšeně množit bakterie, které se pustí do rozkládání neztráveného. Tento proces ale probíhá prakticky formou fermentace tedy hnití, při kterém vzniká i množství toxinů. Ty mohou krevním řečištěm putovat po těle nebo i rovnou do mozku a způsobovat nejrůznější komplikace. Podle poměrně nedávných zjištění je náš mozek na trávící soustavu napojen i bloudivým nervem, což vysvětluje souvislost mezi výživou, nervovými a psychickými chorobami. Bakterie jsou dokonce schopny v přemnoženém stavu „natrávit” střevní stěnu a zlikvidovat potřebné enzymy, mukus a způsobit takzvanou propustnost střeva. Doktor Haas asi dva roky po setkání s Elaine zemřel. Ona ale i po uzdravení své dcery pokračovala v jeho práci a dalších 40 let se naplno věnovala výzkumům spojeným s působením výživy. Spolupracovala s univerzitami a získala i čestný doktorát. Nejde tedy o nějaký pokus nebo módní výstřelek, ale o seriózní a mnohaletým výzkumem podložený způsob uzdravování pomocí výběru vhodných potravin.
Teď jsem vám v podstatě naznačil princip fungování SCD, nebojte se, ještě se k tomu vrátím… A už vám i řeknu, co znamená ta zkratka. SCD - Specific Carbohydrate Diet, neboli česky Specifická Sacharidová Výživa.
Teď je mi jasné, že některým z vás při slově diet - dieta naskočila husí kůže 🙂 Ano, bohužel v poslední době je to téměř sprosté slovo a většině se při něm vybaví příšerné strádání při nějakých nemastných, neslaných blafech, velice často s nevalným výsledkem… Ale nic nemůže být vzdálenější pravdě, než domněnka, že výživa podle SCD rovná se strádání… Slovo Diet navíc v angličtině znamená jídlo, strava… Nic víc. Buďte v klidu 🙂 Až zjistíte jaké pochoutky na vás díky SCD životnímu stylu čekají, budete mile překvapeni. Napadá mě, že tady to není něco za něco, jako že to musí hnusně chutnat, aby mi to pomohlo… Ale spíš něco a k tomu ještě něco lepšího 🙂
Takže dobrůtky a ještě zhubnu, přiberu, uzdravím se a tak dál… Teď si připadám jako prodejce výživových doplňků… Také slibuji, že SCD pro vás udělá to, co zrovna teď potřebujete 🙂
Ale tady je to fakt a sám jsem si to ověřil… A vrátit se rozhodně nehodlám 🙂
Zpátky k principu fungování SCD.
Víme už, že nejsme schopni bezezbytku trávit dvojité sacharidy, to znamená obiloviny, rafinovaný cukr a podobně, ani složené sacharidy, což jsou zase škroby. Pokud tyto sacharidy v potravě přijímáme, nestrávené zbytky zůstanou ve střevech, tam se jimi nakrmí kolonie přemnožených bakterií, a jako odpad vyprodukují množství toxinů, které začnou vyvolávat v našem těle nežádoucí reakce. Každý jsme samozřejmě trošku jiný, a tak se problémy neomezují na střeva, ale mohou se objevit kdekoli v těle, kde jsme nejvíc oslabeni. Odolnost každého z nás je různá a my nemusíme o ničem vědět třeba celý život. Jsou ale i případy úplně malých dětí, kterým je diagnostikována některá ze závažných chorob už v prvních měsících života. Maminky budou vědět. Mimochodem o dětech bude řeč hned v dalším videu.
Toxiny, které se dostanou do mozku mohou způsobovat nejrůznější dysfunkce, hyperaktivitu, epilepsii, RS, Parkinsona a dokonce autismus.
A teď se vás zase budu ptát…
Co když přestaneme jíst jídlo, které nejsme schopni trávit bezezbytku?
Co když přestaneme nutit naše tělo neustále se vypořádávat s odpadem?
Co když si prostě přestaneme škodit a začneme svému tělu dělat dobře a ještě si u toho fakt pochutnáme?
Já vám řeknu co se stane 🙂 Já už to totiž vím…
Po 15 letech braní až 15 prášků denně jsem už víc než 10 let bez nich. Už nevážím 100 kilo. Už mě nebolí žádný kloub. Žádný pohyb mi nedělá problém. Zmizely všechny bolesti a pocity nafouknutí. Zlepšila se mi chuť, i čich… Dobře, a co hlava. Zmizely panické ataky, nervozita, bolesti hlavy obecně. Paměť mi vždy sloužila celkem dobře, ale teď mám pocit, že jde vše mnohem jednodušeji, že je tam jaksi lepší pořádek, mám pořád skvělou náladu a snadno nacházím klid. Jako by mi někdo sundal mokrou deku z hlavy… O vlivu SCD na mozek se ještě zmíním v některém dalším videu. Prostě a jednoduše… pocitově a kondicí jsem se vrátil o dobrých 20 let nazpět… A energie na rozdávání 🙂
Myslím, že už se vám rojí v hlavě spousty otázek. Může to pomoci i mě? Mé babičce. Může to pomoci mým dětem? A jak mám začít? A dá se to zvládnout při práci? A není to příliš drahé? A co mám tedy vlastně jíst, když ne brambory, rýži, knedlíky… a tak dál….
Super! Tohle všechno se postupně dozvíte. Dozvíte se, že si můžete pomoci s čímkoli, co vás trápí. Něco zafunguje velmi rychle. Máte-li doma třeba hyperaktivní dítě, můžete se začít divit už po třech týdnech, jestli vám to vaše nevyměnili za beránka…. Je to samozřejmě hodně individuální, ale v zásadě platí, že na problémy mozku působí tato změna velmi brzy. Zastavíte proud toxinů - řeší se problém. U probíhajících zánětů, poškození tkáně to trvá déle, Ellaine uvádí, že zpravidla do dvou let bývá hotovo, ale záleží dost i na tom, jak moc jste svoje tělo trápili. Ale buďte v klidu, velmi brzo zjistíte, že není problém být na SCD výživě už napořád. Přestanete stejně jako já toužit po návratu k nevědomosti a nepozornosti. Proč si znovu škodit? A k tomu můžu ještě říct, že nebýt SCD, tak jsem v životě nepoznal, co je opravdu dobrého.
Teď se podíváme na SCD trošku prakticky… Co vás čeká za změnu?
Možná se budete divit, ale čeká vás pouze změna nákupního seznamu. A nebudete muset ani do žádných speciálních obchodů. A začínáte asi tušit…. Čeká vás vaření, příprava jídla… Jedno ze základních pravidel totiž zní: NEJÍM ANI NEPIJU, CO NEVÍM JAK VZNIKLO… repetice?
A dostáváme se k zajímavému místu… Už vás slyším… No jó, ale já mám moc práce, musím tamhle to a tamto a nemám čas vyvařovat… A já to neumím…
Přátelé, nejdůležitější otázky… Chci se uzdravit? Chci to pro sebe udělat? Mám se natolik rád, že si dám přednost před čímkoli jiným? Chci si užít život až do vysokého věku? Nebo chci trávit důchod v čekárně v bolestech a neschopen pohybu? To jsou otázky, které si teď musíte zodpovědět vy sami…
Já vám s mou ženou Marky v následujících dnech ukážu jak na to… Ale rozhodnout se, jak důležití jste sami pro sebe, to musíte opravdu sami. Pro mě to byla jasná volba. Už jsem měl prášků po krk a hlavně jsem si nedovedl představit, kam to povede. Vlastně dovedl… Následovala by biologická léčba a pak třeba odstranění střeva, když ne něco horšího. To bych byl správný a lukrativní pacient. Je jasné, že kdyby mi má první lékařka oznámila co mám jíst a co ne, a že za půl roku bude po problému, přišla by v jejím systému na buben…
Vaše pevné rozhodnutí je asi jediná překážka na cestě ke krásnému životu, který mám teď já. SCD má jen jednu nevýhodu, je to buď a nebo… Buď těm potvorám nedám nažrat a ony se srovnají a nebo… SCD taky nemá cenu jen zkoušet. Že si jako dám SCD večeři a pak se budu celý den cpát jako obvykle tím, co je kde po ruce… To skutečně nefunguje. Buď a nebo…
Můžete ale ve velmi krátkém čase získat přehled a praxi. Příprava jídel podle SCD je ve většině případů velmi rychlá a jednoduchá, a v principech se neliší od toho, co znáte. Já jsem odjakživa na sladké, a když nemám nic po ruce a Marky není v dohledu 🙂 udělat si medovník sám, je otázka 30 minut… Za dvě minuty mám smíchány ingredience a za dalších 28 minut vyndávám pochoutku z trouby 🙂
Takže kdo jste ještě neviděli naše stránky www.uzdravtesejidlem.cz, po videu máte možnost na nich zjistit, které potraviny jsou vhodné a které ne, a hned si můžete vyzkoušet některý z našich receptů.. Odkaz je hned tady pod videem.
Uděláme si malé opakování. Jestliže naše tělo není schopno bezezbytku trávit dvojité a složité sacharidy a nedokonale strávené zbytky v našich střevech vyvolají problém díky přemnožení bakterií, znamená to, že zavedením výživy se sacharidy jednoduchými dosáhneme srovnání těchto brouků a nastartujeme uzdravování našich střev a našich zátěží. Mimo to budeme profitovat z celé řady „vedlejších” účinků této výživy, o kterých už byla řeč, ale ještě také bude, protože je jich skutečně mnoho. K tomu se kvalita našeho jídelníčku dostane na takovou úroveň, že už nás pravděpodobně ani nenapadne s tím přestat 🙂
Toto je začátek našeho malého video kurzu. Podívali jste se na princip fungování SCD, slyšeli jste můj příběh a můžete začít uvažovat o tom vlastním…
V dalším videu, které vám pošlu zítra, se podíváme na ekonomickou stránku SCD a také blíž na naše děti. Jak může běžná strava způsobovat problémy, a jak naopak SCD výživa uzdravovat.
Tady pod videem najdete kromě odkazu na naše stránky, přepisu videa i dva recepty, abyste mohli rovnou něco ochutnat.
A teď, své dotazy pište do diskuze pod videem. Čteme je, protože chceme vědět, co vás zajímá. Nechceme vám předkládat jen něco o čem si my myslíme, že byste to snad mohli chtít vědět. Rádi reagujeme na konkrétní podněty. Vaše dotazy zabudujeme do dalších materiálů. Když to časově zvládneme, na konkrétní dotazy odpovíme přímo v diskuzi. Chcete-li zachovat více soukromí, napište na email.
Děkuji vám za pozornost, mlsejte a buďte zdrávi 🙂

PROHLÁŠENÍ

Obsah webových stránek uzdravtesejidlem.cz, i všech jejích subdomén, stejně jako na těchto stránkách prezentované články, videa, fotografie a jiné nosiče informací, slouží výhradně pro informační účely. Použití těchto informací návštěvníkem nebo další osobou závisí zcela na svobodném rozhodnutí návštěvníka, či další osoby. Tyto stránky a informace na nich zveřejněné nenahrazují lékařskou péči, diagnostiku, ani dietní doporučení vašeho lékaře.

© 2013 - 2023 UzdravteSeJidlem.cz

2. video bude zítra 😉

Close

3. video bude pozítří 😉

Close